4th Grade Math

4th Grade Math

  • $20.00
    Unit price per 


4th Grade Math Standards:

  • Use the four operations with whole numbers to solve problems.
  • Gain familiarity with factors and multiples.
  • Understand decimal notation for fractions, and compare decimal fractions.
  • Solve problems involving measurement and conversion of measurements from a larger unit to a smaller unit.
  • Draw and identify lines and angles, and classify shapes by properties of their lines and angles.