2nd Grade Math

2nd Grade Math

  • $20.00
    Unit price per 


2nd Grade Math Standards:

  • Work with equal groups of objects to gain foundations for multiplication.
  • Use place value understanding and properties of operations to add and subtract.
  • Measure and estimate lengths in standard units.
  • Relate addition and subtraction to length.
  • Work with time and money.
  • Reason with shapes and their attributes.