1st Grade Math

1st Grade Math

  • $20.00
    Unit price per 


1st Grade Math Standards:

  • Represent and solve problems involving addition and subtraction.
  • Understand place value.
  • Measure lengths indirectly and by iterating length units.
  • Tell and write time.
  • Represent and interpret data.
  • Reason with shapes and their attributes.